آکریلو نیتریل بوتادی ان استایرن (ABS)

ABS یکی از پر مصرف ترین پلیمر ها به ویژه در حوزه لوارم خانگی می باشد. این پلیمر به واسطه خواص ضربه پذیری و مقاومت خوب در برابر شکنندگی و همچنین کیفیت بالای سطح ظاهری در ساخت بدنه بیرونی اکثر لوازم خانگی از جمله یخچال، جارو برقی، ماشین لباسشویی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

علی رقم حضور شرکت های پتروشیمی بزرگ که تولید کننده پایه ABS می باشند، نیاز به کامپاند های مهندسی بر پایه ABS  توسط شرکت های کامپاند ساز و شرکت های بازرگانی رفع می گردد.

کامپاند PC/ABS با درصد های مختلف، کامپاند های الیاف دار بر پایه ABS با درصد الیاف شیشه بین 10 الی 30% و همچنین کامپاند های ضد شعله بر پایه ABS از جمله مهمترین کامپاند های پر مصرف ABS می باشند.

آلیاژ پلی کربنات – ABS یکی از مهمترین آلیاژهای صنعت پلیمر محسوب می گردد. این آلیاژ خواص چقرمگی بالای پلی کربنات را به ABS می بخشد و پایداری حرارتی بالاتری نسبت به ABS را دارا می باشد.

کامپاند BATOBLEND-65PC محصول تولیدی شرکت بسپار توسعه یاران است که نسبت 65% پلی کربنات و 35% ABS در تولید آن در نظر گرفته شده است.

دیتا شیت:

کامپاند های مقاوم در برابر حریق و شعله در صنایع برق و الکترونیک و همچنین تولید لوازم برقی به شدت مورد استفاده قرار می گیرند. ABS ضد شعله و مقاوم در برابر حریق نیز به همین دلیل همواره مورد توجه قرار گرفته است.

استاندارد UL94 به عنوان معیاری جهت بررسی خواص ضد شعله این کامپاند ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در این استاندارد مواد بر اساس خاصیت ضد شعله بودن به رده های مختلف تقسیم می گردند که از جمله می توان V0, V1 ,V2 را نام برد. که به ترتیب زیر از درجه خاموش شوندگی آن ها در برابر حریق کاسته می شود. V0>V1>V2

همچنین تست Glow wire یا همان سیم ملتهب به عنوان معیاری جهت بررسی مقاومت محصولات پلیمری در برابر حرارت های بالا (550 درجه سانتیگراد تا 950 درجه) مورد استفاده قرار می گیرد.

دیتا شیت:

کامپاند های تقویت شده با الیاف شیشه به واسطه حصور الیاف شیشه از خواص متفاوتی نسبت به پلیمر پایه برخوردا هستند. ABS تقویت شده با الیاف شیشه نیز در صنایع نظامی و خودرو در تولید برخی از محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.

دیتا شیت:

اطلاعات پایه در رابطه ABS

از جمله پلیمرهای ترموپلاست می باشد که از مقاومت بسیار بالای در برابر خوردگی شیمیایی و همینطور ضربات فیزیکی برخوردار است.

این پلیمر دمای ذوب پایینی داشته و ابزار خوری آن بسیار مناسب می باشد همینطور در محصولاتی که نیاز به آبکاری دارند از این پلیمر استفاده می شود.

در جدول زیر خواص کلی این محصول درج شده است.

Property

Value

Technical Name Acrylonitrile butadiene styrene (ABS)
Chemical Formula (C8H8)x· (C4H6)y·(C3H3N)z)
Glass Transition 105 °C
Typical Injection Molding Temperature 204 – 238 °C
Heat Deflection Temperature (HDT) 98 °C at 0.46 MPa
UL RTI 60 °C
Tensile Strength 46 MPa
Flexural Strength 74 MPa
Specific Gravity 1.06
Shrink Rate 0.5-0.7 %

ضد شعله