فوم پلی یورتان

فوم های سخت پلی یورتانی

مواد اصلی تشکیل دهنده فوم سخت پلی یورتانی شامل ترکیب پلی هیدروکسی (پلی ال)، ایزوسیانات و ماده ای پف زاست.

اگر چه گروه ایزوسیانات با فعالیت بالا یک ویژگی مهم در صنعت پلی یورتان می باشد، پلی ال بخش اعظمی از خواص پلی یورتان نهایی را تعیین می کند. معمولاً پلی ال ها دارای دو تا هشت گروه هیدروکسیل فعال و متوسط وزن مولکولی 200 تا 8000 می باشند، گروه های هیدورکسیل موجود در پلی ال ها با گروه های ایزوسیانات واکنش داده و گروه یورتان تولید می کنند.

تعداد هیدروژن های فعال، نشان دهنده ظرفیت پلی ال است، برای مثال گلیسیرین با 3 اتم هیدروژن فعال 3 ظرفیتی خواهد بود.

پلی ال ها بخش نرم و مقاوم در دماهای پایین پلی یورتانهای انعطاف پذیر را تشکیل داده و بطور کلی ارزانترین جزء تشکیل دهنده پلی یورتانها هستند و به دو گروه کلی پلی اتر و پلی استر تقسیم می شوند. معمولا پلی استرها خواص مکانیکی بهتر و پلی اترها مقاومت هیدرولیزی قویتری دارند.

وزن مولکولی پلی ال به میزان الکیلن اکسید ترکیب شده با شروع کننده واکنش بستگی دارد. در صورت کم بودن میزان الکیلن اکساید، فوم به دست آمده شکننده خواهد بو،. اما اگر میزان آن زیاد باشد فوم را فوق العاده نرم میسازد. ظرفیت بالا و جرم مولکولی کم در پلی ال سخت گرانروی را نسبت به وقتی که ظرفیت کم و جرم مولکولی بالاست بالا میبرد.

انواع فوم سخت پلی یورتان :

فوم های بلوکی:

یکی از کاربردی ترین موارد استفاده از فوم های سخت, بلوک پلی یورتان میباشد. در این مورد به 2 روش پیوسته (کانتینیوس) و نا پیوسته (بچ بلوک) تولید می گردد.

روش پیوسته (کانتینیوس):

در این روش پلی یول با ایزوسیانات توسط دستگاه تزریق فوم با توجه به دانسیته مورد نیاز بر روی صفحه متحرک دستگاه ریخته میشود که روی آن صفحه کاغذی قرار گرفته است تا از چسبیدن فوم به صفحه جلوگیری کند. در خلال افزایش حجم قسمت های کناری نیز به وسیله صفحات عمودی نگهداری میشود تا رشد فوم کامل گردد که برای این حالت معمولا دارای زمان کرمی شدن کوتاه بوده تا از جابه جایی آن جلوگیری شد و در پایان مرحله فوم شدن ,فوم حاصل بریده وبرای مدتی نگهداری می شود , پس از آن فوم را میتوان توسط دستگاه (سی ان سی) به شکل های دلخواه برش داد.

روش ناپیوسته (بچ بلوک):

در این مورد که روش تولید نا پیوسته است , قالب های فلزی با ابعاد 1 یا 2 متر مکعب ساخته شده و پلی یول همراه با ایزوسیانات با توجه به حجم قالب و دانسیته مورد نیاز توسط دوزینگ دستگاه تزریق وارد میکسر شده و پس از حدود 20 تا30 ثانیه میکس دریچه تخلیه میکسر باز و مواد داخل قالب تخلیه میگردد,که پس از آن درب قالب بسته شده وبعد از مدتی مشخص فوم حاصله از قالب بیرون آمده و در فضای باز نگهداری میگردد.

مزیت های استفاده از این روش پایین بودن سرمایه گذاری اولیه و قدرت بکارگیری اندازه های گوناگون ,تهیه فوم با چگالی و فرمول بندیهای مختلف خواهد بود.به هر حال این روش ,روشی است که علاوه بر دخالت نیروی کارگر در آن میزان ضایعات بالا خواهد بود.

  • پوشاک
  • لوازم خانگی
  • خودرو
  • ساختمان و ساخت و ساز
  • چوب کامپوزیت
  • الکترونیک
  • کفپوش
  • وسایل
  • پزشکی
  • بسته بندی
کاربرد فوم پلی یورتان در لوازم خانگی
فوم پلی یورتان در ساختمان
کاربرد پلی یورتان در خودرو
تفاوت فوم های PUR و PIR