قطعات خودرو

در توليد قطعات خودرو گستره بسياري زيادي از كامپاندهاي پليمري مورد استفاده قرار مي گيرد.

كامپاند هاي بر پايه پلي پروپيلن و پلي آميد عمده كامپاند هاي مورد استفاه در حوزه قطعات خودرو مي باشند.

لوازم خانگی

صنعت لوازم خانگي از تنوع بالايي در محصولات برخوردار است به همين خاطر كامپاندهاي مورد استفاده در توليد قطعات پلاستيكي اين حوزه نيز بسيار متنوع مي باشند.

كامپاند هاي بر پايه پلي پروپيلن، پلي آميد، ABS و پلي كربنات در اين حوزه بسيار مورد توجه قرار گرفته اند.

استاندارد هاي موجود در حوزه برق و الكترونيك لزوم استفاده از مواد مهندسي در توليد قطعات پلاستيكي اين بخش از صنعت را شاخص مي سازد.

كامپاند هاي مهندسي با قابليت پايداري در برابر حرارت و شعله بر پايه پلي آميد، پلي پروپيلن، ABS پلي كربنات و همينطور كامپاند هاي با درجه سختي و انعطاف پذيري متفاوت و متنوع بر پايه ترموپلاستيك الاستومر ها TPE و TPV در اين حوزه بسيار مورد استفاده قرار مي گيرند.

مبلمان

جايگزين كردن چوب به عنوان يكي از مهمترين اجزا طبيعت با پلاستيك ها از اهميت بالايي برخوردار است. با ورود پليمر ها و پلاستيك ها به حوزه مبلمان، علي الخصوص مبلمان هاي اداري، جايگاه و نقش پلاستيك ها در حفظ محيط زيست شاخص تر شد.

كامپاند هاي مهندسي به ويیه بر پايه پلي پروپيلن و پلي آميد با داشتن قابليت هايي نظير مقاومت در برابر ضربه بالا، پايداري ابعادي مناسب و استحكام فشاري بالا در اين حوزه بسيار پر كاربرد مي باشند.

حمل و نقل

مهمترين پارامتر در طراحي محصولات در حوزه حملو نقل بحث كاهش وزن و به دنبال كاهش مصرف انرژي در حوزه حمل و نقل در بخش هاي مختلف هوايي، ريلي و زميني مي باشد. به كار گيري از پليمر ها به عنوان مهمترين راهكار در اين حوزه همواره مطرح شده و به شدت مورد استقبال قرار كرفته است.

همچنين در بخش توليد زير ساخت هاي صنعت حمل و نقل علي الخصوص بخش ريلي محصولات پليمري بر پايه پلي آميد، پلي يورتان و EVA به عنوان يكي از اجزا اصلي سازنده مورد استفاده قرار مي گيرند

قطعات صنعتی

كاهش وزن قطعات صنعتي به منظور تسهيل نمودن كار با ابزار ها و تجهيزات يكي از چالش هاي اين حوزه مي باشد. جايگزين كردن قطعات فلزي با كامپاند هاي پليمري لزوم به كارگيري از تقويت كننده ها در حوزه كامپاندينگ را به شدت افزايش داده است. از جمله تقويت كننده ها مي توان به الياف شيشه و ذرات معدني نظير تالك، كربنات كلسيم و… اشاره نمود.

ساختمان

در حوزه ساخت و ساز پليمر هاي ارزان و دانسيته پايين به جهت كاهش وزن سازه ها مورد استقبال گسترده قرار گرفته اند. به عنوان مثال در ساخت لوله و اتصالات از پلي اتيلن، پلي پروپيلن و PVC و در ساخت درب و پنجره نيز از كامپاندها PVC به عنوان پر مصرف ترين پليمر هاي بازار به شدت استقبال شده است.