تفاوت فوم های PUR و PIR

تفاوت بین PUR و PIR چیست؟

قبل از اینکه به تفاوت فوم های PUR و PIR (فوم سخت پلی یورتان و فوم پلی ایزوسیانورات سخت) بپردازیم شاید بهتر باشد با هر یک از این فوم ها بیشتر آشنا شوید.

فوم سخت پلی یورتان (یا به اختصار PUR) از دهه 1960 در ساختمان به عنوان یک ماده عایق با عملکرد بالا استفاده می شود.

پیشرفتهای فنی مداوم در اروپا و ایالات متحده منجر به تولید محصول بعدی شده است که اغلب فوم پلی ایزوسیانورات سخت (یا به اختصار PIR) نامیده می شود. این یک توسعه فوم سخت پلی یورتان است که ویژگی های عایق حرارتی عالی را نیز نشان می دهد.

اگر چه هر دو فوم سخت با خواص عایق حرارتی بالا هستن ولیکن خواص فیزیکی و مکانیکی و همینطور مقاومت شیمیایی متفاوتی از خود نشان می دهند.

واکنش شیمیایی:

اجزا اصلی فوم PUR و PIR عبارتند از متیلن دیفنیل دی ایزوسیانات (MDI ،معمولاً به عنوان ایزوسیانات یا ISO شناخته می شود) و POLY.

دو نوع پلی ال وجود دارد:

  • پلی اتر پلی ال
  • پلی استر پلی ال.

به زبان ساده: وقتی ISO با پلی اتر پلی ال ، مخلوط می شود فوم سخت پلی ایزوسیانورات (PIR) به عنوان یک واکنش شیمیایی ایجاد می شود و هنگامی که پلی استر پلیول با ISO مخلوط می شود، فوم پلی اورتان (PU). البته ، وجود اجزای دیگر مانند عامل فوم زا ، سیلیکون و کاتالیزور به منظور داشتن یک فوم سخت با سلول مناسب و خواص عایق حرارتی عالی بسیار مهم هستند.

فومهای PUR اساساً با واکنش یک جزء “پلی ال” و یک جزء “ایزو” ساخته می شوند که در آن گروههای OH از مولفه پلی ال ، گروههای NCO جزء ایزو را از نظر شیمیایی متعادل کرده و پیوندهای اورتان را ایجاد می کنند. در فوم های PIR ، اجزای iso با یکدیگر در واکنش های trimerization واکنش می دهند و ایزوسیانورات ها را تشکیل می دهند. ایزو اضافی با پلی ال واکنش داده و پیوندهای اورتان را نیز ایجاد می کند.

خواص شیمیایی

خواص مقاومت در برابر شعله:

یکی از مهمترین تفاوت فوم های PUR و PIR ویژگی مقاومت در برابر شعله فوم است.

فوم PUR به دلیل مقاومت پایین در برابر آتش معروف است. به طوریکه در دسته بندی مطابق با استاندارد کلاس B فوم های PUR در دو طبقه بندی B2 و B3 تولید می شود:

کلاس B: مواد قابل احتراق (مانند منسوجات ، مبلمان و سایر وسایل داخلی)

– کلاس B1: ​​مقاوم در برابر شعله

– کلاس B2: اشتعال طبیعی

– کلاس B3: به راحتی قابل اشتعال است (در ساختمانهای صنعتی قابل استفاده نیست)

مقاومت در برابر شعله

خواص مکانیکی:

فوم های PIR از استحکام مکانیکی بالاتری به واسطه وجود گروه های ایزوسیانوراتی نسبت  به فوم های PUR بر خوردار هستند.

مزایای PUR

عایق PUR را می توان به داخل حفره های دیوار تزریق کرد فوم قادر است به فضاهای کوچک برسد تا یک مهر و موم محکم در برابر هوا ایجاد کند.

فوم PUR را می توان به طور مداوم بر روی هر نوع سطحی اسپری کرد. به طور کلی ارزان تر از سایر مصالح است ، بنابراین برای بازسازی ایده آل است.

در مناطق مستعد سیل ، مقاومت بالای PUR در برابر آب می تواند تاثیر آسیب آب در حفره های دیوار را به حداقل برساند ، زیرا ماده ای است که رطوبت را نگه نمی دارد.